Dołącz do Nas na Facebook
kliknij tutaj
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

FILMY PROMUJĄCE GMINĘ ŁUBNICE

 

 

 

Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego

Kliknij aby pobrać

Deklaracja dostępności cyfrowej

Kliknij tutajHistoria Centrum Kultury w Łubnicach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

 

GENEZA CENTRUM KULTURY W ŁUBNICACH cz.I


Centrum Kultury w Łubnicach, jako instytucję kultury utworzono na mocy Uchwały Rady Gminy z dnia 21 lipca 1991 roku Nr XI/72/91, w wyniku połączenia Gminnego Ośrodka Kultury w Łubnicach i Biblioteki Publicznej w Łubnicach.

Historia naszej placówki zaczyna się o wiele wcześniej, kiedy to przy szkole powszechnej mieszczącej się w obecnym budynku Centrum za sprawą Tekli Wołowiec powstaje w 1946 roku biblioteka, której jest kierownikiem. Sam budynek szkoły powstał prawdopodobnie ok 1815 roku, bo wówczas za sprawą Jana hr Potockiego została założona Szkoła Początkowa w Łubnicach utrzymywana kosztem dziedzica dla własnych poddanych. Po wojnie w budynku szkoły mieszkały Panie Helena i Jadwiga Bień – nauczycielki, rodzina Wieczorków a po nich rodzina Ziółków.

Pani Tekla, ówczesna dyrektorka szkoły przekazała bibliotekę w 1955 roku Janowi Kosterze.

W 1956 r. zastąpiła go Zofia Woźniczka, a Jan Kostera został kierownikiem Świetlicy Gromadzkiej w Łubnicach.

Warunki nie były najlepsze, ale liczył się zapał i chęć działania. Początkowo świetlica działała przy szkole, do której bardzo szybko mieszkańcy Łubnic w czynie społecznym dobudowali w latach pięćdziesiątych salę świetlicową ze sceną.

Obiekt ten powstał w głównej mierze w czynie społecznym, choć częściowo jego powstanie wspomogły państwowe środki finansowe. Miał zapewnić społeczności lokalnej możliwość udziału w pracach społecznych, kulturalnych, być miejscem spotkań dla miejscowej ludności oraz straży pożarnej, której członkowie byli mocno zaangażowani w budowę sali .

Za pieniądze zarobione na wystawianiu sztuk teatralnych wykonano między innymi obicie płytami lamperii w pomieszczeniach świetlicy. Mieszkańcy Łubnic i okolic bardzo licznie brali udział w działalności świetlicy. Oprócz grupy teatralnej działał zespół ludowy, zespół taneczny. Bardzo często z występami zespoły wyjeżdżały poza granice gminy. W 1955 i 1961 r. zespół taneczny brał udział w Dożynkach Centralnych w Warszawie.

Skład zespołu ludowego: Jan Kostera – akordeon, Bronisław Bolon – skrzypce,

Czesław Zientarski – bębenek, Antoni Gwizdak – klarnet, saksofon.

Członkowie zespołu tanecznego, ( ok. 1955 r.): Kostera Jan, Gil Władysław, Kuś Halina, Łodkowska Janina, Łodkowska Teresa, Macugowska Irena, Masejada Zofia, Przybyl Julian, Kowalik Stanisław, Kalita Irena, Kapinos Maria, Legawiec Jerzy, Król Krystyna, Cepil Krzysztof, Niedbuta Tadeusz, Juszczyk Zygmunt, Kwaśniak Jan, Gut Ryszard, Roguz Piotr, Drąg Maria.

Skład zespołu tanecznego w latach siedemdziesiątych: Sobala Janina, Janicka Teresa, Gawior Janina, Zientarska Wiktoria, Pytko Władysław, Buba Maria, Dulęba Zofia, Podsiadło Elżbieta, Przybyl Julian, Henryk Komasara, Józef Dulęba, Urbańska Helena, Sołtyk Grażyna, Karaś Helena, Buba Wiesław, Buba Władysława, Legawiec Jerzy, Gwóźdź Jerzy, Roguz Krystyna, Rogala Natalia, Macugowska Irena, Zieliński Czesław. Widzimy, patrząc na listy członków zespołu, że bardzo liczna była to grupa. Życie kulturalne w tym okresie kwitło. Częste zabawy taneczne organizowane przez straż, choinki, dożynki i podobne imprezy a przede wszystkim bardzo częste próby zespołów scalały środowisko lokalne.

1 stycznia 1960 r. pracę w bibliotece podjęła pani Zofia Pytko. Losy biblioteki były bardziej zawiłe niż losy domu kultury. Wielokrotnie zmieniała się siedziba biblioteki, najczęściej były to pomieszczenia wynajmowane w domach prywatnych (w domu Brodów, Motylów, Pytków). Dopiero w 1992r. wraca do budynku Centrum Kultury.

Po oddaniu budynku nowej szkoły podstawowej w 1964 roku świetlica zyskała dwa pomieszczenia; byłe klasy lekcyjne. W pozostałej części budynek był zamieszkały. W latach siedemdziesiątych powstaje dzieciniec a wkrótce potem przedszkole.

1 lutego 1977 roku powstał Gminny Ośrodek Kultury w Łubnicach, którego dyrektorem została Maria Kapinos, a w skład którego weszła świetlica wiejska.

Lata siedemdziesiąte nie były ciekawe dla naszej gminy. 1 września 1977 r. zostaje zlikwidowana a pracownicy kultury przekazani naczelnikowi Gminy Połaniec, nie tracąc stanowisk pracy. Ten stan trwał do 1982 r., kiedy to struktury naszej gminy powstają ponownie.

1 lipca 1979 r. Jan Kostera został odwołany ze stanowiska kierownika świetlicy i zatrudniony jako instruktor ds amatorskiego ruchu artystycznego w Wiejskim Domu Kultury w Łubnicach, którego kierownikiem została Maria Kapinos.

W 1982 r. Pan Jan zostaje zwolniony, zdegradowany do roli sprzątającego pomieszczenia świetlicy wiejskiej na umowę zlecenie. Po krótkim czasie całkowicie pożegnał się z pracą w kulturze. Była to jawna niesprawiedliwość. Człowiek, który powinien być odznaczony, został z niczym. Poczucie krzywdy nie pozwoliło mu normalnie funkcjonować. Zabrano mu to co kochał, co stanowiło sens jego życia. Zaszył się w domu, nie chciał nawet rozmawiać z ludźmi. Zmarł nagle 13 stycznia

1988 r. w wieku 54 lat.

Od roku 1983 zmieniła się nazwa instytucji na Gminny Ośrodek Kultury w Łubnicach

Rola domu kultury zaczęła zmieniać swoja formę działalności, większy nacisk położono na sprowadzanie zespołów z zewnątrz. Na scenie GOK-u w tym okresie występowały między innymi Andrusy z Krakowa, Zespół Sztuki Cyrkowej MAGIC SHOW – ALXENO, Gdańska kapela podwórkowa, zespół estradowy KAMERTON, itp. Organizowane były dni kobiet, choinki, akademie. W 1986r. Na deskach sceny domu kultury została wystawiona sztuka A. Fredry „Zemsta”, którą wspólnie z Marią Kapinos przygotowała Irena Dulęba z uczniami szkoły podstawowej w Łubnicach. Stroje do przedstawienia pożyczane były z teatru w Tarnowie.

Przy Gminnym Ośrodku Kultury działał jeszcze zespół śpiewaczy i kapela ludowa, choć już w bardzo okrojonym składzie, działał także młodzieżowy zespół muzyczny.

Na przełomie lat siedemdziesiątych osiemdziesiątych w strukturach GOK-u pojawiła się Świetlica Wiejska w Orzelcu Dużym wybudowana przez mieszkańców wsi w czynie społecznym.

Za sprawą pierwszego wójta Gminy Stanisława Rybaka uchwałą Rady Gminy zostało powołane 21 lipca 1991 roku Centrum Kultury w Łubnicach. Połączono Gminny Ośrodek Kultury wraz z Świetlicą Wiejską w Orzelcu Dużym, z Biblioteką Publiczną w Łubnicach i filią biblioteki w Słupcu.

Nowym kierownikiem CK została Małgorzata Krzysztofik, a Maria Kapinos została instruktorem K-O. W następnym roku Maria Kapinos odchodzi z pracy, nowym pracownikiem Centrum został Jacek Krzysztofik, początkowo jako instruktor ds. amatorskiego ruchu muzycznego a po roku instruktor ds. muzyki w wymiarze ½ etatu.

Działalność Centrum małymi krokami zaczyna się zmieniać, Małgorzata Krzysztofik duży nacisk położyła na pracę z dziećmi i młodzieżą nie zapominając o osobach starszych.

Zaglądając do kroniki centrum można zauważyć, że w tym okresie organizowane były nie tylko konkursy recytatorskie, piosenki, plastyczne, ale również dni seniora, jubileusze par małżeńskich, choinki. Nawiązaliśmy porozumienie ze szkołami i nauczycielami, co zaowocowało dobrą współpracą między instytucjami. Ruszyły zajęcia muzyczne (nauka gry na instrumentach klawiszowych, gitarze, perkusji) prowadzone przez Jacka Krzysztofika, zajęcia wokalne prowadzone wspólnie z Małgorzatą Krzysztofik.

W 1993 r. początkowo jako pracownik grupy interwencyjnej z Biura Pracy w Staszowie a następnie już jako pracownik rozpoczął pracę w wymiarze ½ etatu w Centrum Kultury Mariusz Bolon jako młodszy instruktor ds. amatorskiego ruchu artystycznego.

Budynek Centrum nie wyglądał najlepiej, pomieszczenia pamiętały jeszcze czasy świetlicy wiejskiej z lamperią z płyt pilśniowych, ciężkimi storami w oknach i na scenie.

Pierwszy większy remont sali z wymianą lamperii, zmianą wyglądu sceny, pomalowaniem ścian, wycyklinowaniem podłogi i zmianą dekoracji wykonali pracownicy Mariusz Bolon i Jacek Krzysztofik w 1993r.

W 1995r. działał i prezentował się podczas wielu imprez młodzieżowy zespół muzyczny oraz zespół taneczny. Zakupiony został pierwszy sprzęt nagłośnieniowy oraz instrumenty muzyczne dla zespołu.

Każdy z pracowników Centrum miał określone zadania, Małgorzata Krzysztofik to śpiew i taniec a przede wszystkim prowadzenie i scalanie całego Centrum, Jacek Krzysztofik to muzyka w całej jej rozciągłości a Mariusz Bolon to oprawa plastyczna konkursów, spektakli i innych imprez oraz prowadzenie świetlicy.

W1995 roku Mariusz Bolon zorganizował z młodzieżą szkolną pierwszą grupę kolędniczą. Miał w tym względzie doświadczenie, gdyż jako uczeń występował w takiej grupie prowadzonej przez Jana Kosterę. W okresie świątecznym kolędnicy odwiedzali domy mieszkańców naszej gminy, chętnie zapraszani i przyjmowani.

Bardzo prężnie działała również grupa wokalno – taneczna w której śpiewały i tańczyły między innymi Izabela Robak, Sylwia Zając, Monika Regulska, Anna Moździerz, Agata Kwiecień, Justyna Bryk, Agnieszka Pasternak.

W tym samym roku został wykonany przez Mariusza Bolona remont pomieszczeń biurowo – instruktorskich. Zostały zerwane stare lamperie, ściany zostały wyrównane i wytapetowane, wymieniono część mebli a pozostałe odnowiono.

W 1997 roku w Centrum Kultury organizowany jest po raz pierwszy w Łubnicach Rejonowy Konkurs Kolęd i Pastorałek. W tym roku Gminę Łubnicę nawiedziła ogromna powódź, pomieszczenia centrum wykorzystano jako magazyn darów jakie napływały dla mieszkańców naszej gminy.

Początki lat 2000 to dla naszej placówki sporo sukcesów, w roku 2000 grupa kolędnicza dostaje wyróżnienie na przeglądzie grup kolędniczych w Opatowie, a Żyd grany przez Tomasza Obarzanka I miejsce. Natomiast w 2001 r. na przeglądzie w Staszowie grupa zajęła I miejsce.

W roku 2003 zapoczątkowaliśmy Gminny Turniej Dzieci i Młodzieży PIĘKNIE ŻYĆ. Był to cykl konkursów o tematyce profilaktycznej, promujące zdrowy styl życia oraz szeroko rozumiane bezpieczeństwo wśród dzieci i młodzieży. Współorganizatorem była Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Policja.

Turniej ten odbywał się w poszczególnych szkołach naszej gminy. W 2005 roku powiat staszowski a jednocześnie nasze Centrum zajęło I miejsce w województwie za pomysł i realizacje projektu „Pięknie Żyć”.

 

Jan Kostera (trzeci z prawej)


Maria Kapinos kierownik Gminnego Centrum Kultury


I Gminny Konkurs Recytatorski - 1992 r.


II Gminny Konkurs Recytatorski - 1993 r.


Od lewej: Zofia Ligia Janda, Mariusz Bolon, Małgorzata Krzysztofik i Jacek Krzysztofik


 

System CMS Joomla Design: Kamil Kondek Copyright: CK Łubnice 2016

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych dalej: RODO) informujemy, że przysługują Pani/Panu określone poniżej prawa związane z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych przez Dyrektora Centrum Kultury w Łubnicach.

1. Administratorem Pani/Pana danych jest: Dyrektor Centrum Kultury w Łubnicach z siedzibą w Łubnicach 74, 28-232 Łubnice

2. W sprawach związanych z Państwa danymi osobowymi można kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e- mail: rodo@urbanowicz.net.pl

Prosimy kliknij na "akceptuj” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Dyrektor Centrum Kultury w Łubnicach (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk