Z humorem o książkach i podróżach - spotkanie z Krzysztofem Petkiem |
![]() |
![]() |
![]() |
Wpisany przez Aneta | |||
Krzysztof Petek to dziennikarz, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania oraz autor powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży. Uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych. Dziennikarzem został w drugiej klasie liceum. Studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską ukończył w 1994 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracował w studiu radiowym, dla Telewizji Katowice przygotowywał programy dla dzieci. Jest autorem serii „Porachunki z przygodą”, „Czarny kufer”, „Operacja Hydra” oraz „Gra”. Od roku 2001 jest członkiem Związku Literatów Polskich, współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Poeci bez granic”. W roku 2007 został wiceprezesem Dolnośląskiego Oddziału ZLP.
Zaproszony gość okazał się wspaniałym mówcą i człowiekiem z dużym poczuciem humoru. Bardzo szybko nawiązał bezpośredni kontakt z młodzieżą opowiadając o swojej pracy i zainteresowaniach. Przedstawił się jako dziennikarz, promotor zdrowego stylu życia i aktywności społecznej, organizator wypraw i obozów oraz jako pisarz. Opowiadał skąd bierze pomysły na książki i w jaki sposób zbiera materiały niezbędne do pracy twórczej. Zachęcał uczestników do czytania, nie tylko napisanych przez siebie powieści, ale do nawiązania kontaktu z literaturą. Starał się uzmysłowić młodzieży, jaki wpływ ma czytanie na ich rozwój duchowy i jak może ono wzbogacić wewnętrznie człowieka.
Przekonywał młodych ludzi, że świat nie kończy się na grach komputerowych, i że istnieje wiele ciekawych pasji, którym można się poświęcić. Krytykował bierny stosunek do życia, zachęcając do aktywności, rozwijania własnych zainteresowań i dążenia do spełniania marzeń.
W fascynujący sposób opowiadał o pracy z młodzieżą oraz licznych podróżach po kraju i najdzikszych zakątkach ziemi. Zrelacjonował między innymi wyprawę do Rumunii, Amazonii i wyczerpującą przeprawę przez Karpaty. Mówił o ludziach, których spotkał, o ich odmiennym stylu życia i problemach, które nam wydają się abstrakcyjne. Swoją opowieść uzupełnił zdjęciami oraz filmikami z wypraw i obozów.
Młodzież, zwłaszcza chłopców, bardzo zainteresowała znajomość sztuki walki wing tsun, którą bohater spotkania może się poszczycić. Pisarz uzmysławiał wszystkim zgromadzonym, że najważniejszym narzędziem samoobrony jest własne ciało, ręce i nogi, a nie broń palna, czy nóż. Uczył, że tylko od szybkiej reakcji i właściwej oceny zagrożenia zależy zdrowie a nawet życie człowieka.
Na koniec można było kupić książki napisane przez bohatera spotkania wraz z jego autografem. Pisarz zachęcał również do odwiedzenia biblioteki, w której można znaleźć wiele jego powieści. Spotkanie pokazało, że autor powieści dla młodzieży ma z nią doskonały kontakt, wie co ją interesuje i potrafi do niej dotrzeć. Jego opowieści wywoływały na twarzach uczestników zaciekawienie, niekiedy wybuchały salwy śmiechu, innym razem okrzyki zdumienia.
|