Dołącz do Nas na Facebook
kliknij tutaj
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

FILMY PROMUJĄCE GMINĘ ŁUBNICE

 

 

 

Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego

Kliknij aby pobrać

Deklaracja dostępności cyfrowej

Kliknij tutajBiblioteka wczoraj i dziś PDF Drukuj


Zapisy historyczne o Bibliotece w Łubnicach spotkać można dopiero w okresie międzywojennym. Polepszenie warunków ekonomicznych kraju i początki rozwoju wsi sprawiły, że zakładano Społeczne Biblioteki w Szkołach Powszechnych. W 1939 r. było ich w Powiecie Busko Zdrój 17, wśród nich wymieniono Bibliotekę Społeczną w Łubnicach prowadzoną przez kierownika Szkoły w Łubnicach pana Stanisława Macka. Posiadała 400 tomów.

Druga wojna światowa położyła kres świetności kultury polskiej, kres bibliotek. Większość zbiorów uległa zniszczeniu, część ocalili ludzie miłujący książki. Były one zaczątkiem utworzonej po wojnie biblioteki.

30 listopada 1946r. Prezydent Krajowej Rady Narodowej wydał dekret o bibliotekach, na mocy którego w gminie przy Szkole Powszechnej w Łubnicach powstała biblioteka. Kierownikiem została pani Tekla Wołowiec. Do 1955r. zgromadziła 3875 woluminów. Były to książki przechowywane na strychu w czasie okupacji, m.in.: książki.


M. Konopnickiej, J. Słowackiego, A. Mickiewicza, H. Sienkiewicza, potrzebne po wojnie do nauczania – polska klasyka. Biblioteka (były to zaledwie dwa regały) mieściła się w sali lekcyjnej szkoły (obecny budynek Centrum Kultury w Łubnicach).


Ten zaczątek biblioteki pani Wołowiec przekazała panu Janowi Kosterze. Pracował on w niej do 14 września 1956 r., zastąpiła go pani Zofia Wozniczka. W tym czasie bibliotekę przeniesiono do Urzędu Gminy, ponieważ trwała rozbudowa szkoły. Bibliotekę wówczas finansowała ze swojego budżetu Gmina. Księgozbiór liczył 5334 woluminy, założyła katalog, było 128 czytelników.


1 stycznia 1960 r. pracę w bibliotece podjęła pani Zofia Pytko. Lokalizacja biblioteki zmieniała się kilkakrotnie, aż wreszcie wróciła do pierwotnej siedziby z 1947 r. do obecnego budynku Centrum Kultury.


Po reformie administracyjnej kraju w 1975 r. znalazła się w nowo utworzonym województwie tarnobrzeskim. Zmieniła nazwę, była Filią Biblioteczna w Łubnicach Biblioteki Miasta i Gminy w Połańcu wraz z 10 Punktami Bibliotecznymi.


W 1984 r. w naszej gminie funkcjonowały 2 biblioteki: Gminna Biblioteka w Łubnicach, Filia Biblioteczna w Słupcu oraz 7 Punktów Bibliotecznych. Punkty Biblioteczne mieściły się w każdej wiosce i prowadzone były przez ochotników w czynie społecznym.

Z czasem punkty zamknięto ,a książki przeniesiono do Biblioteki w Łubnicach.


W 1991 r. obydwie biblioteki włączono w strukturę Centrum Kultury w Łubnicach.


17 sierpnia 1999 r. na emeryturę odeszła pani Zofia Pytko, a jej następczynią została Ewa Murdza – obecny starszy bibliotekarz.


2008 r. okazał się dla naszej placówki rokiem przełomowym. W kwietniu Ministerstwo Nauki i Informatyzacji w ramach programu „IKONKA” zakupiło dla nas 3 zestawy komputerowe. Komputery są podłączone do Internetu i bezpłatnie udostępniane mieszkańcom gminy.


Zapadły też wstępne decyzje o generalnym remoncie całego budynku Centrum Kultury w Łubnicach. Rozpoczęcie inwestycji nastąpiło 9 marca 2009 r. Na czas budowy biblioteka gościła, dzięki uprzejmości pana Dariusza Domagały, w pomieszczeniach ZOZ-u w Łubnicach.


W lutym 2010 r. zakończono „Rozbudowę, modernizację i doposażenie Centrum Kultury w Łubnicach” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.


Biblioteka została wyposażona w nowe regały, biurka, szafki, stoliki, krzesła. Zyskała 3 pomieszczenia: wypożyczalnię dla dzieci, wypożyczalnię dla dorosłych i czytelnię internetową.


Nasza biblioteka od wielu lat współpracuje z Panią Haliną Panek z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach oraz Panią Ewą Cygan Dyrektor Biblioteki Miasta i Gminy w Staszowie. Instytucje te organizują dla nas bezpłatne szkolenia, seminaria, na których udzielają fachowych porad i instruktarzu w sprawach bibliotecznych.


Od 2005 r. Biblioteka Miasta i Gminy w Staszowie prenumeruje dla nas 3 tytuły czasopism: „Echo dnia”, „Świerszczyk”, ”Claudię” oraz zakupuje literaturę regionalną.


W 2005 roku zgłosiliśmy się do programu Biblioteki Narodowej pt.”Promocja czytelnictwa”. Dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozyskaliśmy od 2005 - 2011 r. ok. 20 tysięcy złotych, za które kupiliśmy blisko 1490 nowych książek. Zasady przyznawania dotacji przyczyniły się do tego, że i my zaczęliśmy większe kwoty przeznaczać na nowości książkowe. Od 2005 - 2011 r. kupiliśmy ok. tysiąc woluminów. Systematycznie uaktualniamy i uzupełniamy posiadany księgozbiór w atrakcyjne pozycje książkowe.


Zapotrzebowanie na usługi biblioteczne rośnie. To dzięki władzom samorządowym oraz czytelnikom nasza biblioteka jest żywa, może się rozwijać i służyć środowisku lokalnemu.


Biblioteka serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców gminy do wypożyczania książek, czytania czasopism i bezpłatnego korzystania z czytelni internetowej w godzinach pracy.


Słuszne jest stwierdzenie wybitnego filozofa Hercena, że „Książka to duchowy testament jaki przekazuje jedno pokolenie drugiemu”.


 

System CMS Joomla Design: Kamil Kondek Copyright: CK Łubnice 2016

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych dalej: RODO) informujemy, że przysługują Pani/Panu określone poniżej prawa związane z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych przez Dyrektora Centrum Kultury w Łubnicach.

1. Administratorem Pani/Pana danych jest: Dyrektor Centrum Kultury w Łubnicach z siedzibą w Łubnicach 74, 28-232 Łubnice

2. W sprawach związanych z Państwa danymi osobowymi można kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e- mail: rodo@urbanowicz.net.pl

Prosimy kliknij na "akceptuj” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Dyrektor Centrum Kultury w Łubnicach (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk